Jazz Café AXOssa soi viikoittain elävä musiikki. Perjantai-iltaisin meillä esiintyy vaihtelevia vierailevia artisteja. Illat ovat yleensä maksullisia. Lauantaisin tarjoamme rennompaa live-musiikkia.
Pöytävaraukset tehdään sähköisen varaus- ja maksujärjestelmän kautta osoitteessa: https://jazz-cafe-axo.sumupstore.com/
Pöytävarauksen hinta hyvitetään illan ostosten yhteydessä, mutta hyvityksen määrä ei voi ylittää illan aikana tehtyjen ostosten arvoa.
Ilmoitathan järjestelmän kautta viestillä, mille illalle ja kellonajalle varaus koskee. Pöytävarausta ei ole pakko tehdä millekään illalle.
PIDÄTÄMME OIKEUDEN MUUTOKSIIN TAPAHTUMIEN OHJELMISSA.

KESKIVIIKKO 16.9. 5-VUOTIS-JUHLAVISA
Jazz Café AXOssa jatkuvat talon omat yleistieto-pubivisat joka toinen viikko keskiviikosta 2.9. alkaen klo 19. Keskiviikkona juhlitaan samalla Jazz Café AXOn 5-vuotista taivalta juhavisan merkeissä.
Voittavalle joukkueelle palkintona lahjakortti Jazz Café AXOon, max. 5 hengen joukkueet. Tule pelaamaan!

TORSTAI 18.9. YHTEISLAULUT
Jazz Café AXOn 5-vuotisjuhlallisuuksiin kuuluu YHTEISLAULUT!
Mukana laulattamassa on pitkän ja monipuolisen musiikkiuran tehnyt Timo Rautala – itsekin kymmeniä yhteislauluja eri puolilla Suomea vetänyt. Petri Haapasalo komppaa mukana pianolla. Kaikille vapaa pääsy!
Torstaina 17.9. klo 19

PERJANTAI 18.9. PETE & THE CLASSIS goes THE BEATLES
Jazz Café AXOn isännän Peten omat klubi-illat Pete & the Classics jatkuvat jälleen perjantaina 18.9. klo 21.
5-vuotisjuhlallisuuksien merkeissä Jazz Café AXO osallistuu Paraisten Beatles-huumaan ja omistaa illan The Beatles -yhtyeen tuotannolle. Vierailevina muusikoina kuullaan Mika Suomista ja Karri Kerkelää. Vapaa pääsy.

LAUANTAI 19.9. JAZZ CAFÉ AXO HOUSE BAND
Jazz Café AXOn maan mainio House Band huolehtii 5-vuotisjuhlaviikon lauantaina iltamenosta!
Petri Haapasalon seuraan liittyy Pasi Lyysaari, basso ja Karri Kerkelä, basso. Tällä kokoonpanolla on saatu kerran jos toisenkin kunnon tanssit aikaiseksi – niin myös tällä viikolla. Soitto soi klo 21 alkaen koko loppuillan. Vapaa pääsy!

SUNNUNTAI 20.9. JAZZ CAFÉ AXO ALL STARS & BRUNCH
Jazz Café AXOn 5-vuotisjuhlallisuudet huipentuvat sunnuntaina 20.9. nautittavaan brunssiin klo 12 alkaen sekä Jazz Café AXO All Stars yhtyeen juhlavaan keikkaan klo 15.
Juhlakokoonpanossa soittavat upeaääniset laulajat ja multi-intrumentalistit Jussi Lammela, Leo Luoto, Mika Suominen, Jusu Heinonen sekä tietysti isäntä itse Petri Haapasalo. Samalla muistelemme lämmöllä Jazz Café AXOn 5-vuotisella taipaleella monet kerrat All Stars -bändin kokoonpanoissa soittaneita turkulaismuusikoita Severi Pyysaloa ja Vaakku Varjusta, jotka ovat nyt poistuneet rivistöstä.
Tule nauttimaan talon antimista ja juhlaorkesterin muhevasta soitosta sunnuntaina 20.9. klo 12 alkaen.

LAUANTAI 26.9. KARRI 50 YEARS PARTY
Turkulaismuusikko, rumpali Karri Kerkelä, joka tunnetaan myös monilta Jazz Café AXOn keikoilta, juhlii pyöreitä vuosiaan meillä lauantaina 26.9.
Parin tunnin privaattiosuuden jälkeen klo 20 alkaen teillä kaikilla on mahdollisuus sukeltaa iltatunnelmaan ja nauttia Karrin bändien musisoinnista.
Kello 20 alkaen esiintyvät:
* Bossalino klo 20.00-20.30
* Moonlight Quartet klo 20.45-21.15
* Hills Beach Blues klo 21.30-22.00
* Lotta Svartsjö klo 22.15- 23.
Tervetuloa Karrin 5-kymppisille, vapaa pääsy klo 20 alkaen!

KESKIVIIKKO 30.9. PUBIVISA
Jazz Café AXOssa jatkuvat talon omat yleistieto-pubivisat joka toinen viikko keskiviikosta 2.9. alkaen klo 19. Voittavalle joukkueelle palkintona lahjakortti Jazz Café AXOon, max. 5 hengen joukkueet. Tule pelaamaan!

KESKIVIIKKO 7.10. TANGO NIGHT with MARTIN ALVARADO
Lokakuun tummuvassa illlassa kuullaan Jazz Café AXOssa argentiinalaisen tangon sielukas konsertti, jossa Buenos Airesin ääni Martin Alvarado tulkitsee oman maansa mestareiden Carlos Gardelin ja Astor Piazzollan klassikkojen lisäksi rakastettujen kotimaisten tangojen espanjankielisiä käännösversioita.
Petri Haapasalon pianosovitukset yhdistävät argentiinalaisiin tangosävyihin jazzia ja hetkessä syntyvää improvisaatiota.
📅 Keskiviikko 7.10 klo 19
🎟️ Liput 20 € >> OSTA TÄÄLTÄ

LAUANTAI 14.10. JORE MARJARANTA
JORE MARJARANTA – LAULUNTEKIJÄILTA JAZZ CAFÉ AXOSSA
Pitkän ja värikkään uran suomalaisen musiikin parissa tehnyt Jore Marjaranta saapuu Jazz Café AXOon intiimille lauluntekijäkeikalle lauantaina 17.10. kl 19.
Marjarannan matkaan mahtuvat vuodet Leningrad Cowboysin solistina maailman konserttilavoilla, Albert Järvisen yhtyeet ja Guitar Slingers sekä jo yli neljännesvuosisadan mittainen suomenkielinen sooloura. Vuosien varrella ovat syntyneet monet tutuiksi tulleet laulut, kuten Miten pelko lähtee, Niin kaunis on Helsinki nyt, Kävelet tähtiin päin ja Huomaan vain sinut.
Jazz Café AXOn lauluntekijäillassa laulut kuullaan läheltä ja riisuttuina – ja samalla päästään kurkistamaan niiden taakse, pitkän muusikonuran vaiheisiin ja tarinoihin.
LIPUT – BILJETTER: 20 € >>> OSTA TÄÄLTÄ

LAUANTAI 24.10. BEN GRANFELT – SOLO ACOUSTIC SHOW
Kitaristi-laulajalegenda Ben Granfelt tekee jälleen paluun Jazz Café AXOon, tällä kertaa solona!
”Biisejä ja tarinoita, jammailua, joitakin cover biisejä mutta eniten omaa matskua.”
Ben Granfelt muokkaa trionsa biisejä omilla keikoilla yhden miehen showksi.Keikat ovat viihdyttäviä matkoja musiikin mailmaan, missä mikään ei ole varmaa etukäteen.
Biisit saavat uuden ilmeen joka ilta, mikä tekee näistä keikoista erikoisia.
LIPUT: 20 € kahvilasta tai verkkokaupasta >>TÄÄLTÄ

TORSTAI 12.11. PEKKA RUUSKA
PEKKA RUUSKA – LAULUNTEKIJÄILTA JAZZ CAFÉ AXOSSA
Huom! UUSI PÄIVÄMÄÄRÄ!
Torstaina 12.11. klo19 Jazz Café AXOn lavalle nousee suomalaisen lauluntekijäperinteen hienoimpiin kuuluva Pekka Ruuska – yksin, laulujensa ja kitaransa kanssa.
Ruuskan vuosikymmenten mittaiselta uralta on syntynyt lauluja, jotka ovat jääneet pysyvästi suomalaiseen sielunmaisemaan. Rafaelin enkeli, Matalan taivaan alla, Yhdestoista hetki ja monet muut tutut kappaleet saavat soolokeikalla intiimin ja riisutun muodon. Laulujen välissä kuullaan tarinoita pitkän musiikkiuran varrelta.
Pekka Ruuska – soolokonsertti
Torstai 12.11.
Klo 19
Jazz Café AXO, Parainen / Pargas
Liput 15 € >>OSTA TÄÄLTÄ
Tervetuloa syyskuiseen iltaan hienojen laulujen ja tarinoiden äärelle. ![]()

LAUANTAI. 14.11. DAVE LINDHOLM & PEPE AHLQVIST: ”WALKIN’ BLUES”
Dave Lindholmin ja Pepe Ahlqvistin ainutlaatuinen, ensimmäinen yhteinen konserttikiertue tuo lavalle kaksi kotimaisen bluesin legendaa. Jazz Café AXOssa Walkin’ Blues-kiertue pysähtyy lauanaina 14.11. klo 21.
Ohjelmisto rakentuu kokonaisuudessaan bluesmusiikin ympärille – luvassa on juurevaa soittoa ja vahvaa tulkintaa.
Dave Lindholm – kitara ja laulu
Pepe Ahlqvist – kitara, laulu ja huuliharppu
LIPUT 29 € kahvilasta ja verkkokaupasta.